Hřídelové klouby a kloubové hřídele

Hřídelové klouby se používají pro přenos rotačního pohybu a kroutícího momentu mezi hřídeli, jejichž osy neleží v jedné přímce

Design obrázek kategorie
Haberkorn s.r.o.
Generála Vlachého 305
747 62  Mokré Lazce
Česká republika
tel.: +420 553 757 126
fax: +420 553 757 127
stroj.elementy@haberkorn.cz
Bezplatný kontakt pro slovenské zákazníky
tel.: 0800 042 204
fax: 0800 042 205
info@haberkorn.sk
Pohonné systémy » Hřídelová spojení » Hřídelové klouby a kloubové hřídele
Oddělovací linka
HŘÍDELOVÉ KLOUBY A KLOUBOVÉ HŘÍDELE

Hřídelové klouby se používají pro přenos rotačního pohybu a kroutícího momentu mezi hřídeli, jejichž osy neleží v jedné přímce. Kloubová hřídel výsuvná má stejný princip použití, přičemž spojované hřídele mohou během provozu navíc měnit vzájemně svou polohu bez přerušení přenosu rotačního pohybu z hnacího hřídele na hnaný. Hřídelové klouby a kloubové hřídele výsuvné se často aplikují při konstruování obráběcích strojů, válcovacích stolic a válcovacích tratí, výrobních linek, manipulátorů, mobilních pracovních strojů atd.

Základní rozdělení kloubů a hřídelí je podle konstrukce kloubového ložiska: klouby a hřídele s kluzným nebo jehlovým ložiskem. Vhodnost užití daného druhu ložiska je dáno aplikací a zamýšleným způsobem použití a při výběru je nutné brát v úvahu několik kriterií.

Klouby a hřídele s kluzným ložiskem se používají pro menší otáčky (do 1000 ot/min). U kloubů a hřídelí s kluzným ložiskem je povolený i minimální úhel vychýlení (mezi 0° - 5°). Díly s kluzným ložiskem vyžadují promazávání, nebo ochrannou protiprachovou manžetu s tukovou náplní, která zajistí dlouhodobé promazávání bez nutnosti údržby.

Klouby a hřídele s jehlovým ložiskem se používají pro vysoké otáčky (do 5000 ot/min) a úhel vychýlení minimálně 10° (jinak dochází k nadměrnému opotřebování jehlového ložiska). Součásti s jehlovým ložiskem jsou bezúdržbové: ložisko je opatřeno tukovou náplní a po celou dobu životnosti se nemusí mazat. Kloub s jehlovým ložiskem je kvalitní, přesný a při provozu si zachovává stále stejné vůle v ložisku.

Všechny součásti a typy jsou vyráběny podle normy DIN 808. Klouby a hřídele jsou vyráběny ze zušlechtěné oceli C45 (dle ČSN 12 050) a jejich mez pevnosti je mezi 650 až 800 MPa. Nejvíce namáhaná část kloubu je vidlice, která je zvlášť povrchově indukčně kalená a následně broušená. Tím se zvyšuje její pevnost a odolnost proti opotřebení. Klouby a hřídele s kluzným ložiskem je možné vyrábět i z nerezi, která však snese nižší zatížení než ocel C45.

Samozřejmostí je i možná další povrchová úprava, jako černění, zinkování, galvanický či chemický nikl. Posledně jmenovaná povrchová úprava je nejkvalitnější a je náhradou tam, kde nelze použít nerez. Dle požadavků zákazníků zajišťujeme i výrobu na zakázku dle výkresové dokumentace.

Protiprachové manžety se používají k ochraně kloubových ložisek a výsuvné drážkované části kloubových hřídelí a kloubů. Zabraňují vnikání prachu a nečistot do pohyblivých částí a chrání je před nadměrným opotřebením a zadíráním. U provedení kloubů s kluzným ložiskem a u drážkované části kloubového hřídele slouží zároveň jako zásobník mazacího tuku. Protiprachové manžety jsou vyrobeny z lisované kůže. Jsou odolné proti vodě, oleji a povětrnostním vlivům.

Pro technické parametry klikněte zde.

Kapitolu katalogu Pohonné elementy 2011 Hřídelové klouby a kloubové hřídele najdete
v sekci ke stažení.

Oddělovací linka

© copyright Haberkorn s.r.o.    |     Mapa stránek  Ikona Sitemap     |     Textová verze stránek  Ikona text     |     Odběr novinek  Ikona News     |     RSS novinky  Ikona RSS     |     Facebook  Ikona Facebook     |     Google+  Ikona Google+